Як відомо, вода має найбільшу теплоємність серед рідин (властивість акумулювати і віддавати тепло), і це дає можливість передавати велику кількість тепла при малій витраті. Саме по цій причині в якості теплоносія в системах водяного опалення використовується гаряча вода, яка циркулює по трубах , передає тепло нагрівальним приладам, котрі в свою чергу передають її приміщенню. Завдяки властивостям води водяне опалення має ряд переваг над іншими системами опалення і найбільш широке поширення. Досвід експлуатації водяних систем показав їх найкращі гігієнічні і експлуатаційні показники. Системи водяного опалення є високонадійними, безшумними, зручними і простими в експлуатації , мають значний радіус дії як по горизонталі так і по вертикалі. Висока теплоємність води забезпечує малі діаметри трубопроводів при великій потужності системи .

Будова і класифікація cистеми опалення.

Система опалення складається з опалювального котла, нагрівальних приладів (радіаторів), розширювального бачка, подаючих і зворотніх трубопроводів, групи безпеки ( манометр, запобіжний клапан), терморегуяторів.
Системи опалення бувають з природною (гравітаційною) та примусовою (насосною) циркуляцією води в системі.
В системі опалення з примусовою циркуляцією , теплоносій рухається за рахунок циркуляційного насосу.
Перевагами системи з примусовою циркуляцією є:
- комфорт і економічність системи (можна підтримувати задану температуру в кожній кімнаті, заощаджуючи паливо);
- невеликий діаметр труб;
- менша різниця температур гарячої води, що виходить з котла, і охолодженої, підходящої до нього (це продовжує термін служби котла) ;.
- при монтажі не потрібно зберігати уклон труб

До недоліків можна віднести той факт, що насос працює від електроенергії. З огляду на складності з електропостачанням у сільській місцевості, варто подумати про систему аварійного електроживлення для циркуляційного насосу. Це може бути дизельний генератор або акумулятор ( джерело безперебійного живлення).

У системі з природною циркуляцією насос відсутній. Принцип руху води заснований на простих фізичних процесах, а саме гаряча вода є більш легкою (через більш низьку густину), тому піднімається нагору, а холодна у свою чергу опускається вниз. Для такої системи використовуються труби великого діаметра. При цьому регулювання температури в окремих приміщеннях є неможливим — доводиться обігрівати весь будинок, тому витрата палива є значною.
Перевагою такої системи є її енергонезалежність.
Недоліки такої системи це:
- дотримання певних уклонів трубопроводів при монтажі, необхідних для продуктивної циркуляції і заповнення системи теплоносієм;
- для монтажу системи необхідні труби більшого діаметру;
- велика різниця температур теплоносія на вході і виході з котла

Існує ще і комбінована система – природна плюс примусова. Для цього в гравітаційну систему встановлюється байпас з циркуляційним насосом. Ця система має всі переваги природної та примусової системи опалення.

Системи опалення також поділяються на «відкриті» та «закриті»

«Відкриті» застосовуються в гравітаційній та комбінованій системі, при якій розширювальний бак повинен знаходитися в верхній точці системи. В даному випадку бак служить для компенсації розширення води і виведення повітря із системи.
«Закрита» застосовуються в системі з примусовою циркуляцією. Для компенсації температурного розширення води використовується мембранний розширювальний бак, а вивід із системи повітря в верхній частині системи здійснюється через автоматичний розповітрювач.

Перевага «закритої » системи над «відкритою» в слідуючому:

- нема контакту теплоносія з киснем, що продовжує термін служби радіаторів і котла;
- нема потреби слідкувати за рівнем теплоносія в системі, тому що нема випаровування;
- можливість створення однакового тиску в системі, що зменшує ймовірність виникнення в системі повітряних пробок.

Розводка труб.

При гравітаційній та комбінованій системі використовуються три типи розводки труб до нагрівальних приладів:

1. Однотрубна розводка – теплоносій рухається по одній трубі по кругу, паралельно до труби підключаються радіатори. Циркуляція води в радіаторах виникає за рахунок гравітації.
Переваги однотрубної розводки- малі затрати на труби, рівномірний прогрів радіатора по всій площі.
2. Двутрубна розводка — до кожного радіатора підводиться дві труби — «подача» и «обратка»
3. Багатотрубна розводка (павук) — подаюча труба від котла виводиться на горище, а від неї робиться розводка труб окремо до кожного радіатора. Переваги такої системи це рівномірний розподіл тепла до кожного радіатора. Недолік- необхідність утеплення труб на горищі.

При закритій системі опалення використовується :

1. Двутрубна розводка — до кожного радіатора підводиться дві труби — «подача» и «обратка». В даному випадку прокладка обох труб можлива знизу радіатора, з розміщенням розповітрювачів в самому радіаторі.
2. Розводка труб з розподічою гребінкою – від котла труби прокладаються до розподільчої гребінки і дальше до кожного опалювального приладу чи групи опалювальних приладів в окремому приміщенні.

Коли існує ризик замерзання води в системі опалення, (перебої з газом, електрикою) в якості теплоносія використовують спеціальні антифризи (замерзають при низьких температурах) , але який тип теплоносія буде використовуватися в системі опалення потрібно вирішити ще на етапі проектування . Потрібно враховувати, що теплоємність антифризу на 10-15 % нижча чим у води (він гірше акумулює і віддає тепло) , тому радіатори потрібно вибирати більш потужніші, в’язкість антифризу також вища чим у води і тому слід вибирати більші труби і потужніші циркуляційні насоси. Вимоги до конструкції і надійності роз’ємних з’єднань системи опалення при застосуванні антифризу також більш жорсткі.

Як бачимо система водяного опалення представляє собою складну систему взаємодії різного обладнання , яке забезпечує нагрів теплоносія, його циркуляцію по трубам і нагрівальним приладам, що в свою чергу робить можливим розподіл і передачу тепла для створення комфортних умов в усіх приміщеннях.
Пам’ятайте, щоб у Вашому домі були створені комфортні умови, а опалення працювало економно і ефективно, проектування та монтаж систем водяного опалення потрібно довіряти тільки кваліфікованим спеціалістам.